Subvencije za mlade u Kantonu Sarajevo: Kriteriji, novac od droge, zloupotrebe i etička dilema
- Arslan Dučić
- Dec 14, 2023
- 4 min read
Ovogodišnji program Subvencije za mlade u Kantonu Sarajevo pri rješavanja stambenog pitanja mladih u Kantonu Sarajevo (KS) izazvao je burne reakcije javnosti.
Kriteriji za dodjeljivanje subvencija, kako se ispostavilo, otvaraju prostor za zloupotrebe i dižu pitanja o etičkoj odgovornosti.
U ovom blogu Arslan Dučić će analizirati situaciju sa programom Subvencije za mlade u Kantonu Sarajevo, razmotriti moguće promjene kriterija i ponuditi rješenja za buduće programe.
Subvencije za mlade: Problem prilikom dodjele sredstava putem Javnog poziva
Prvi korak: Šuplji kriteriji
Javni poziv Subvencije za mlade u Kantonu Sarajevo ne zahtijeva od aplikanata da dokažu neposjedovanje nekretnina u drugim dijelovima BiH i inostranstvu, samo u KS-u i mjestu rođenja. To omogućava aplikaciju osobama koje imaju imanja van BiH, što je izazvalo ogorčenje kod javnosti.
Drugi korak: Zloupotreba prava
Slučaj influenserke sa adresom u Turskoj koja je ispunila kriterije i ostvarila pravo na subvenciju, iako ne živi u KS i prema mojim izvorima posjeduje nekretnine u Turskoj, pokazao je konkretnu mogućnost zloupotrebe.
Treči korak: Etička dilema
Otvoreno je pitanje da li je etički ispravno da oni koji imaju sredstva i posjede imanja u drugim državama konkurišu za subvencije namijenjene mladima sa stvarnim stambenim problemima. A nemojte zaboraviti u kakvoj državi živimo.

Subvencije za mlade sa jedne strane, a novac od droge i korupcije koji ulazi u tržiste nekretnina kao nesvjesni problem broj 1 u bh društvu sa druge
Tržište nekretnina, temelj stabilnosti i prosperiteta, postalo je u mnogim društvima, pa i našem, poprište beskrupuloznih profita i nezakonitih aktivnosti.
Novac stečen kroz drogu i korupciju ubacuje se u ovaj vitalni sektor, stvarajući sistemske i etičke probleme koji zahtijevaju hitnu intervenciju.
Ovaj "prljavi novac" ulazi na bh tržište nekretnina na više načina:
Direktna kupoprodaja stanova prljavim novcem
Kriminalne organizacije i korumpirani pojedinci direktno investiraju u nekretnine kako bi oprali nezakonite prihode. Luksuzni stanovi, vile, pa čak i cijele zgrade postaju sredstvo legalizacije prljavog novca, potiskujući legitne kupce i izazivajući nezakonito naglo rast cijena.
Pranje novca kroz kupovinu stanova
Kriminalne grupe koriste sofisticirane šeme pranja novca preko nekretnina. Kupoprodaja fiktivnih kompanija, prebacivanje vlasništva, i kreditiranje sa lažnim dokumentima su samo neke od metoda koje crne prihode pretvaraju u "čiste" investicije u nekretnine.
Korumpirana pravila igre prilikom kupovine nekretnina
U sistemu zagušenim korupcijom, kriminalci i korupcionaši koriste svoje veze da dobiju povoljnije kreditne uslove, izbjegnu poreze i regulacije, ili čak da prisvoje atraktivne lokacije za izgradnju. Ovo stvara nejednakost, obezbjeđujući nezakonitu prednost onima sa prljavim novcem.
Posljedice ovog infiltracije su katastrofalne:
Cijene nekretnina eksplodiraju
Povećana potražnja za nekretninama od strane kriminalaca, uz smanjenjene ponude zbog zastrašivanja legitnih investitora, izaziva dramatičan rast cijena. Za mlade, porodice i srednju klasu, kuća ili stan postaje nedostižan san.
Društvena destabilizacija
Razočaranje, nezadovoljstvo i nepovjerenje prema institucijama rastu kada mladi vide da im nezakoniti profitori kriminalaca otežavaju ostvarivanje osnovnih životnih potreba.
Kriminalna infiltracija
Zbog ulaganja u nekretnine, kriminalne organizacije šire svoj uticaj, potiskujući legitiman biznis i korumpirajući državne strukture.

Šta se može uraditi prije nego se dodjele subvencije za mlade?
Borba protiv novca od droge i korupcije na tržištu nekretnina je dugoročna i zahtijeva multisektorsku akciju. Samo tako možemo očistiti temelj društva i osigurati da svako, bez obzira na pozadinu, ima fer šansu na sigurni i dostupan dom.
Evo nekoliko konkretnih mjera koje se mogu poduzeti:
Jačanje kantonalnih institucija za borbu protiv korupcije i pranje novca
Borba protiv korupcije i pranja novca mora biti prioritet. Slobodni mediji, nezavisne institucije i transparentni procesi su ključni za sprečavanje nezakonitih aktivnosti.
Transparentnost tržišta nekretnina u Kantonu Sarajevo
Potrebni su javni registri vlasništva nekretnina na terioriji svih općina u Kantonu Sarajevo, otvoreni podaci o financijskim transakcijama i efikasni mehanizmi za otkrivanje i sprečavanje pranja novca.
Povećana ponuda i dostupnost nekretnina u Kantonu Sarajevo
Investiranjem u izgradnju socijalnih stanova, poticanjem privatnih investitora i smanjivanjem administrativnih barijera, može se povećati ponuda dostupnih stanova i kuća.
Jačanje civilnog društva
Informirana i angažovana javnost koja traži odgovornost od vlasti i prijavljuje nezakonite aktivnosti je vitalna za stvarne promjene. To u ostalom i radim kao vijećnik Općine Novo Sarajevo.
Ovo su samo neke od mjera koje se mogu poduzeti kako bi se riješio ovaj ozbiljan problem. Potrebno je angažovanje svih društvenih aktera kako bi se ostvario uspjeh.

Moguće promjene kriterija subvencija za mlade prema najavi premijera Kantona Sarajevo Nihada Uka
Šta bih ja, kao zastupnik Kantona Sarajevo, tražio da bude dio novih kriterija:
Uključiti dokazivanje neposjedovanja nekretnina u cijeloj BiH i inostranstvu.
Uvesti kriterij minimalnih godišnjih primanja kako bi se filtrirale aplikacije onih sa značajnim finansijskim sredstvima.
Dodati kriterij za procjenu stvarne potrebe za stambenim rješenjem, npr., broj članova porodice, godine starosti, imovinsko stanje.
Ograničiti subvencije na mlade bez nekretnina u bilo kojem dijelu BiH i sa primanjima ispod određene visine.
Rješenja za buduće programe:
Transparencija: Objaviti i detaljno obrazložiti kriterije javnog poziva prije raspisivanja.
Javno praćenje: Obezbijediti transparentnost procesa dodjeljivanja subvencija i javno objaviti listu dobitnika.
Interinstitucionalna saradnja: Poboljšati saradnju sa drugim kantonima i Brčko Distriktom kako bi se spriječila zloupotreba preko administrativnih granica.
Fokus na stvarnu potrebu: Uspostaviti sistem za procjenu stvarne potrebe za stambenim rješenjem kako bi se subvencije dodijelile onima koji ih najviše trebaju.
Zaključak
Program subvencioniranja rješavanja stambenog pitanja mladih u KS je prosječna ideja, jer je stvarni problem mnogo veći i složeniji od subvencije od oko 5% ili 10 000 KM za kupovnu stana. Njega sam detaljno obrazložio iznad.
Kada je u pitanju sama subvencija, potrebne su korekcije kako bi se spriječile zloupotrebe i osiguralo da subvencije dođu do onih koji ih najviše trebaju. Promjene kriterija, transparentnost i fokus na stvarnu potrebu su ključni za uspješan i etički program koji pomaže mladima da ostvare svoje domove u Kantonu Sarajevo.
Comments